Poradniki

Jak wymierzyć schody drewniane?

schody półkowe projekt 3D do ściany

Wymiarowanie schodów, określenie ilości, szerokości, wysokości stopni, kątów nachylenia, nie jest łatwym zadaniem dla osób, które nigdy nie zajmowałem się produkcją schodów. W tym poradniku postaram się pokrótce wyjaśnić najważniejsze aspekty.

W momencie kiedy mamy gotowy otwór na schody, znamy już dokładną wysokość od podłogi do stropu oraz grubość stropu, możemy przejść do planowania oraz pomiarów. Proces ten, możesz śmiało zastosować mierząc, np. schody zabiegowe.

Mierzenie wysokości oraz wymiarów otworu

mierzenie schodow otwor

W trakcie pomiarów niezbędne są informacje na temat:

Dodatkowo zmierz, ile miejsca będziesz miał na schody tj. jakie długie będą.

Najlepiej skorzystaj z urządzenia laserowego, dzięki czemu zminimalizujesz ryzyko ewentualnych niedokładności pomiarowych. Zmierz wszystko 2-3 razy! Nawet specjaliści na tym etapie często popełniają kosztowne błędy. To od tych parametrów, będą zależeć w dużym stopniu wymiary schodów.

Wzór na schody – Jak obliczyć schody?

Dzięki zastosowaniu powszechnie używanego wzoru możemy w łatwy sposób, wyliczyć wysokość oraz szerokość stopnia, tak aby były wygodne dla kroku ludzkiego. W zależności od wzrostu, długość ta przyjmuję: od 60 do 65 cm. Warto zwrócić uwagę na wzrost osób, które będą te schody użytkować.

2h + s = 0.60-0.65

Gdzie:

Jak to się przekłada na wygodę użytkowania schodów?

Dzięki obliczeniom możemy teraz określić szerokość stopni oraz ich wysokość.

W przypadku wysokości stopni wygodne to takie mieszczące się w przedziale 15-18 cm. Normy podają, że zalecana wysokość stopni w budynkach jednorodzinnych to 18-19 cm, gdzie np. w przedszkolach, szpitalach jest to wygodne i bezpiecznie właśnie 15-16 cm. Maksymalna wysokość stopnia to 20 cm, takie wysokości często można spotkać np. w piwnicach lub na strychach.

Szerokość stopni powinna mieścić się w przedziale 29-32 cm.

Ile stopni powinny mieć schody?

Znając wysokość od podłogi do podłogi, możemy obliczyć ilość potrzebnych stopni.

Przyjmijmy, że ów wysokość wynosi 290 cm. Następnie podzielimy ją przez wysokość stopnia (17 cm), która przyjęliśmy:

290 : 17 = 17,06

Zaokrąglamy wynik w górę i otrzymujemy 18 stopni. Tyle będą miały nasze schody.

Jakie wysokie powinny być stopnie schodów?

Aby określić wysokość stopni schodów, wystarczy podzielić długość miejsca na schody przez liczbę stopni, która otrzymaliśmy. Według wzoru:

H / l = h

Gdzie:

Przyjmując wysokość 290 cm oraz wcześniej wyliczona parzystą ilość stopni otrzymujemy:

290 : 18 = 16,11

Teraz podstawmy do to podstawowego wzoru 2h + s:

2*16,11 + X = 60 do 65

Otrzymujemy, że szerokość stopnia powinna się mieścić w przedziale 28.78 do 33.78 cm. Możemy śmiało przyjąć, że optymalna szerokość stopnia wynosi wygodne 30 cm.

W ten oto sposób, mamy wszystkie podstawowe parametry stopni: liczba, szerokość i wysokość.

Kąt nachylenia schodów

Aby zaprojektować schody, należy też zwrócić uwagę na kąt ich nachylenia. Schody powinny mieć na całej długości jednakowy kąt pochylenia, gdyż jakakolwiek zmiana zaburza komfort ich użytkowania.

Możemy wyróżnić kilka typów schodów w zależności od kąt nachylenia:

Podsumowanie – Jak mierzyć schody?

Proces mierzenia i projektowania schodów nie jest łatwym zadaniem. Kiedy mamy sytuacje, w której posiadamy duży otwór oraz sporo miejsca na schody proces przy odrobinie wprawy jest dość prosty – obliczenia nie są skomplikowane.

Jednak kiedy te dwa warunki techniczne nie są spełnione konieczne będzie skonsultowanie się ze specjalistą tj. projektantem schodów. Doradzi on na bazie doświadczenia, norm oraz wyliczeń programu, jakie możliwości są dostępne i jak należy podejść do tematu.